piątek, 9 listopada 2012

Pozycja za kierownicą

Mając na myśli jazdę samochodem wielu myśli jedynie o pokonywaniu zakrętów, czy manewrach na parkingu. Są to oczywiście bardzo ważne rzeczy, jednak zaczynając naszą przygodę z samochodem na samym początku należy skupić się na rzeczach mniej skomplikowanych, a równie ważnych. Taką rzeczą jest np. nasza pozycja za kierownicą, nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że nieprawidłowa pozycja za kierownicą może znacząco utrudnić wykonywanie manewrów, a nawet poważnie zagrozić naszemu zdrowiu lub życiu. Jak zatem należy usiąść „za kółkiem”?



Jedną z najważniejszych rzeczy są odległości. Należy pamiętać, aby usiąść tak, by nasze ręce miały dostęp do wszystkich najważniejszych przycisków czy pokręteł na desce rozdzielczej. Schylanie się, aby np. zmienić stację radiową może być bardzo niebezpieczne. Równie ważną, jeśli nawet nie ważniejszą sprawą jest nasza odległość od kierownicy. Zbyt bliska lub zbyt daleka odległość od kierownicy może utrudnić prawidłowe reakcje na drodze. Fotel należy ustawić tak, by po wyciągnięciu ręki jej nadgarstek opierał się na kierownicy. Trzeba również pamiętać o tym, żeby fotel ustawiony był w taki sposób, by lewa noga po wciśnięciu sprzęgła pozostawała lekko ugięta. Bardzo ważne jest także odpowiednie zapięcie pasów bezpieczeństwa. Pasy powinny być pozbawione wszelkich luzów, a także nie mogą być w żaden sposób zawinięte. Pod żadnym pozorem nie należy zapinać pasów tak, by opierały się one o szyje. Podczas wypadku tak zapięte pasy zrobią nam prawdopodobnie więcej szkody niż pożytku.



Bardzo ważne jest także ustawienie lusterek. Lusterka boczne ustawiamy tak, by widzieć w nich granice naszego pojazdu oraz boczne pasy ruchu. Należy pamiętać, aby ustawienie lusterek jak najbardziej niwelowało tzw „martwe pole” czy obszar, w którym nie widzimy pojazdu będącego z boku naszego samochodu, brak widoczności w tym obszarze jest bardzo częstą przyczyną wypadku. Na samym początku ta wiedza może nam się bardzo przydać, później przejdziemy do innych aspektów prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz